Umowa warunkowa jest jedną z najmniej znanych umów występujących w polskim porządku prawnym. Takie porozumienie zawiera się głównie podczas transakcji związanych ze współpracą biznesową lub nieruchomościami. Czym jest umowa sprzedaży warunkowej i kiedy można ją zawrzeć?
Jak sama nazwa wskazuje, umowa warunkowa jest rodzajem umowy, w której strony zobowiązują się do wykonania określonej czynności pod pewnym warunkiem. Warunek w umowie może być zarówno zdarzeniem, które zależy od działań stron, jak i zdarzeniem przyszłym pewnym (np. określony termin). Zawierając taką umowę, strony zobowiązują się więc do wykonania zobowiązań dopiero wtedy, gdy warunek w umowie zostanie spełniony. Umowa warunkowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego jeśli jej przedmiotem jest nieruchomość, a w jej treści należy w jasny i zrozumiały sposób opisać warunek oraz określić postępowanie w przypadku braku jego spełnienia.
Rodzaje warunków:
Rodzaje warunków:
Nie zawsze istnieje możliwość zawarcia umowy warunkowej u notariusza. Takiej umowy nie można podpisać w następujących przypadkach:
Jednym z częstych warunków określanych w umowie warunkowej jest termin, który można określić jako zdarzenie przyszłe pewne. Wyróżniamy dwa rodzaje terminów:
Warunkowa umowa sprzedaży z zastrzeżeniem terminu jest tylko jednym z rodzajów tego typu umów. Równie często zawierane są umowy warunkowe, w których określa się nie termin, a konkretne zdarzenie, takie jak uzyskanie dotacji czy grantu.
Umowa warunkowa u notariusza może być zawarta zarówno między osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorcami czy podmiotami gospodarczymi. Należy pamiętać, że warunkowa umowa sprzedaży jest ważna tylko wtedy, gdy zawarty w niej warunek jest możliwy do spełnienia oraz zgodny z prawem i zasadami współżycia społecznego. Najczęściej taką umowę zawierają przedsiębiorcy starający się o dotacje, których uzyskanie może być warunkiem w umowie. W takiej sytuacji umowa warunkowa zabezpiecza interesy obu stron i nie wywiera skutków prawnych, jeśli nie dojdzie do uzyskania dofinansowania. Popularna jest również umowa warunkowa sprzedaży nieruchomości, którą zawiera się, gdy uprawnionym podmiotom przysługuje ustawowe prawo pierwokupu.
Umowa warunkowa sprzedaży jest zawierana najczęściej wtedy, gdy ustawa przewiduje prawo pierwokupu nieruchomości. W takim przypadku mamy do czynienia z następującą procedurą:
Warto pamiętać, że sprzedaż warunkowa nie wywołuje skutku rzeczowego, czyli po spełnieniu warunku należy sporządzić drugą umowę, która przeniesie własność nieruchomości na nabywcę.
11:00 - 18:00
9:00 - 17:00
8:00 - 15:00
Istnieje możliwość dokonania czynności poza godzinami urzędowania Kancelarii, w tym także w dni wolne od pracy - po wcześniejszym uzgodnieniu.
Zapraszamy do kontaktu. Kancelaria notarialna w Dąbrowie Górniczej odpowie na wszystkie Państwa pytania związane z działalnością notarialną.
Siedziba naszej kancelarii to miejscowość Dąbrowa Górnicza.