Umowa deweloperska musi mieć formę aktu notarialnego, dlatego wymaga wizyty u notariusza. Umowa z deweloperem wiąże się również z kosztami, z którymi powinien się liczyć zarówno nabywca, jak i deweloper. Co zawiera umowa deweloperska, na co zwrócić uwagę i jaki jest koszt notariusza?
Od 29 kwietnia 2012 r. umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Notariusz czuwa nad zgodnością treści umowy z ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 Ustawy – umowa deweloperska zawiera w szczególności:
Umowa deweloperska to umowa zawarta między nabywcą i deweloperem. Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia własności i praw na nabywcę. Przeniesienie własności następuje dopiero po zakończeniu inwestycji, a w zamian nabywca uiszcza świadczenie pieniężne na poczet nabycia własności. W umowie deweloperskiej należy zawrzeć m.in. ceny, daty rozpoczęcia i zakończenia prac, termin przeniesienia własności i kary za niewywiązanie się z ustaleń. Inwestor musi również założyć mieszkaniowy rachunek powierniczy – jeśli deweloper lub bank ogłoszą upadłość albo jedna ze stron odstąpi od umowy, środki z rachunku będą stanowiły zwrot funduszy. Umowa deweloperska musi być podpisana u notariusza i dotyczy obiektu, który ma dopiero powstać.
Umowa przedwstępna (umowa przedsprzedaży) określa zobowiązania stron w zakresie umowy przyrzeczonej i może, lecz nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Znajdują się w niej informacje dotyczące wysokości zaliczki, terminu przeniesienia tytułu własności czy konsekwencje odstąpienia od ustaleń. Stronami umowy przedwstępnej mogą być również inne podmioty, nie tylko deweloper. Umowa przedwstępna dotyczy obiektu, który już istnieje. Podpisując umowę przedwstępną, strony deklarują, że w przyszłości podpiszą umowę przyrzeczoną, która przenosi prawo własności. Umowa przedwstępna nie zastępuje umowy deweloperskiej.
Umowa deweloperska u notariusza wiąże się z opłatą w formie taksy notarialnej. Maksymalna stawka taksy notarialnej zależy od przedmiotu czynności (szczegółowe koszty umowy deweloperskiej znajdują się w cenniku).
Zgodnie z art. 40 ust. 2 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym:
Wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności wykonywane w związku z zawieraniem umowy deweloperskiej albo umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5 lub ust. 2, w tym także za sporządzenie wypisów aktu notarialnego wydawanych przy zawarciu jednej z tych umów, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę.
Pozostałe koszty umowy deweloperskiej, które pokrywa nabywca, to zaliczka lub zadatek, których deweloperzy często wymagają na początkowym etapie inwestycji. Przy podpisywaniu umowy z deweloperem trzeba również opłacić podatek VAT: nieruchomości na rynku pierwotnym są objęte podatkiem 8%.
Zanim podpiszesz umowę z deweloperem, zwróć uwagę na poniższe elementy:
Umowa deweloperska podpisywana u notariusza umożliwia zadawanie pytań ekspertowi. Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe, skorzystaj z doświadczenia notariusza, który w prosty sposób wyjaśni, jak interpretować poszczególne zapisy.
11:00 - 18:00
9:00 - 17:00
8:00 - 15:00
Istnieje możliwość dokonania czynności poza godzinami urzędowania Kancelarii, w tym także w dni wolne od pracy - po wcześniejszym uzgodnieniu.