Hipoteka to forma ograniczonego prawa rzeczowego ustanawiana na potrzeby zabezpieczenia interesów wierzyciela. Ustanowienie hipoteki stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu – jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z zawartej umowy, kredytodawca ma prawo zaspokoić swoje roszczenia, przejmując nieruchomość objętą hipoteką. Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki umownej to dokument, który może być sporządzony u notariusza w formie aktu notarialnego. Na czym polega ustanowienie hipoteki w akcie notarialnym i ile kosztuje wpis hipoteki do księgi wieczystej u notariusza?
Jak sama nazwa wskazuje, hipoteka umowna powstaje na podstawie umowy między wierzycielem i właścicielem nieruchomości. Jest to dobrowolne zobowiązanie kredytobiorcy do pokrycia kwoty kredytu środkami ze sprzedaży nieruchomości, jeśli nie wywiąże się on z warunków umowy. Zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości jest dokonywane w przypadku podpisywania umowy kredytowej na dużą kwotę i stanowi swego rodzaju gwarancję zwrotu kwoty zaciągniętego kredytu. Hipoteka umowna to tylko jeden z rodzajów hipotek – wyróżniamy również hipoteki przymusowe, ustawowe (z mocy prawa), łączne, kaucyjne i odwrócone.
Ustanowienie hipoteki u notariusza polega na przygotowaniu oświadczenia o ustanowieniu hipoteki umownej. Jest to jednostronne oświadczenie kredytobiorcy mające na celu zabezpieczenie zawartej wcześniej umowy kredytowej. Dokument sporządzany u notariusza w formie pisemnej musi określać stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności objęte zabezpieczeniem.
Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki powinno zawierać następujące dane:
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2007 r. (III CZP 50/07) ustanowienie hipoteki w akcie notarialnym nie zawsze jest obowiązkowe – korzystając z usług notariusza, można jednak uniknąć obowiązku samodzielnego dopełniania formalności.
Wymagane dokumenty:
Jeśli nieruchomość została nabyta w drodze spadku lub zasiedzenia przed 01.01.2007 r. albo w drodze darowizny, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, spadku, zasiedzenia po 01.01.2007 r. wymagane jest również zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, które potwierdza, iż nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony lub że zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.
Oświadczenie do ustanowienia hipoteki można otrzymać w oddziale banku będącego kredytodawcą – niektóre instytucje finansowe wymagają osobistego stawiennictwa, inne umożliwiają uzyskanie oświadczenia drogą elektroniczną.
Kolejne kroki obejmują:
Jeśli wygaśnie zobowiązanie wskutek spłaty kredyty lub uzyskania zgody wierzyciela na zwolnienie nieruchomości z obciążenia hipoteką, konieczne będzie wykreślenie hipoteki, które odbywa się na podstawie wniosku składanego przez właściciela nieruchomości lub notariusza.
O tym, ile kosztuje wpis hipoteki do księgi wieczystej u notariusza, decyduje kilka czynników – przede wszystkim wartość hipoteki, od której zależy taksa notarialna (ustalana indywidualnie). Do tego należy doliczyć podatek od wpisu do hipoteki, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, który aktualnie wynosi 19 zł (na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej) lub 0,1% podstawy opodatkowania (na zabezpieczenie wierzytelności istniejącej). W koszt ustanowienia hipoteki wliczamy również opłatę sądową za wpis do hipoteki, która wynosi 200 zł (wykreślenie hipoteki to koszt 100 zł).
11:00 - 18:00
9:00 - 17:00
8:00 - 15:00
Istnieje możliwość dokonania czynności poza godzinami urzędowania Kancelarii, w tym także w dni wolne od pracy - po wcześniejszym uzgodnieniu.