Do podziału majątku może dojść w różnych sytuacjach, ale najczęściej jest on wynikiem rozwiązania małżeństwa lub zawarcia umowy majątkowej, zwanej popularnie intercyzą. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak dochodzi do podziału majątku w takich przypadkach, jakie dokumenty trzeba przedłożyć notariuszowi i ile kosztuje sporządzenie umowy.
Zgodnie z art. 31 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Obejmuje on przede wszystkim pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej każdego z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków (np. z tytułu wynajęcia mieszkania, nawet jeśli zostało ono kupione przed ślubem).
W innym przepisie wymienione są składniki majątku, które pomimo tego, że zostały nabyte w trakcie trwania związku, mimo wszystko pozostają majątkiem odrębnym tego małżonka, który je nabył lub otrzymał.
Gdy ustaje wspólność majątkowa, małżonkowie mogą dokonać podziału majątku u notariusza. Wspólność ta przestaje istnieć w przypadku:
Jak widać, wbrew popularnemu przekonaniu, możliwy jest podział majątku bez rozwodu. Może do niego dojść w trakcie małżeństwa: po zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej albo po ogłoszeniu upadłości jednego z małżonków lub uznania go przez sąd za ubezwłasnowolnionego.
Notarialny podział majątku polega na sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony umowy w obecności notariusza. Umowa ta zawierana jest w formie aktu notarialnego i powinna zawierać następujące elementy:
Warunkiem przeprowadzenia notarialnego podziału majątku jest zgoda obu stron co do samego faktu podziału i sposobu jego przeprowadzenia. W braku tej zgody podział dokonywany jest przez sąd.
Każdorazowo przed zawarciem umowy podziału majątku strony powinny ustalić w kancelarii notarialnej, jakie dokumenty będą potrzebne. Wymieńmy te najbardziej podstawowe.
Przed zawarciem każdej umowy u notariusza strony muszą cofnąć zastrzeżenie PESEL-u, o ile wcześniej złożyły taką dyspozycję.
Wysokość opłat za notarialną umowę dzielącą majątek zależy od wielu czynników, w tym od wartości majątku, jaki trzeba podzielić.
Na koszty umowy o podział majątku składają się:
Maksymalna stawka wynagrodzenia notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy sprzedaży jest określona w §3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej i uzależniona jest od wartości dzielonego majątku.
Zgodnie z przepisami, koszty notarialne ponosi każda ze stron w równych częściach. Strony mogą jednak postanowić inaczej i równie dobrze jeden z małżonków może wziąć całość kosztów na siebie.
11:00 - 18:00
9:00 - 17:00
8:00 - 15:00
Istnieje możliwość dokonania czynności poza godzinami urzędowania Kancelarii, w tym także w dni wolne od pracy - po wcześniejszym uzgodnieniu.
Zapraszamy do kontaktu. Kancelaria notarialna w Dąbrowie Górniczej odpowie na wszystkie Państwa pytania związane z działalnością notarialną.
Siedziba naszej kancelarii to miejscowość Dąbrowa Górnicza.